Podczas konferencji PORT PC ogłoszono rozpoczęcie nowej kampanii informacyjnej, mającej na celu uświadomienie społeczeństwa o korzyściach wynikających z instalacji pomp ciepła oraz wprowadzeniu dobrych praktyk w tym zakresie. Organizacja zaznaczyła, że ta technologia wymaga dedykowanych taryf elektrycznych oraz zmian w przepisach legislacyjnych.

taryfa

Kampania informacyjna, zatytułowana „Pompuj ciepło z głową”, została zaprezentowana przez PORT PC. Podczas konferencji, która odbyła się w Polskiej Agencji Prasowej, poruszono kwestie związane z wykorzystaniem pomp ciepła w kontekście nowej dyrektywy EPBD. Prelegentami byli Paweł Lachman, prezes PORT PC, oraz Małgorzata Smuczyńska, wiceprezes PORT PC.

Paweł Lachman, prezes PORT PC, zauważył, że w 2022 roku odnotowano wzrost sprzedaży pomp ciepła, co było wynikiem różnych czynników, w tym wydarzeń politycznych i korzystnych cen tego rodzaju urządzeń. Nawet po wyłączeniu tych czynników z analizy, nadal zanotowano wzrost w sprzedaży.

W kontekście wydarzeń międzynarodowych, takich jak agresja Rosji na Ukrainę, wiele krajów Zachodu, w tym Polska, zaczęło poszukiwać alternatywnych źródeł energii, ze względu na ograniczenie importu gazu z Rosji. Jednym z rozwiązań, które zyskało na popularności, są pompy ciepła.

Prezes PORT PC podkreślił również wyniki niezależnych analiz naukowych, które wskazują, że kierunek spalania zielonego wodoru w budynkach może być nieopłacalny i niewłaściwy.

Z kolei wiceprezes Małgorzata Smuczyńska podkreśliła, że pompy ciepła stanowią obecnie jedną z najlepszych dostępnych technologii do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

W kontekście dalszego rozwoju tej technologii, prelegenci podkreślili potrzebę jasnej polityki rządowej w zakresie przyszłych cen nośników energii oraz konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych. W szczególności, wskazano na potrzebę dedykowanych taryf elektrycznych dla pomp ciepła oraz samochodów elektrycznych.